Autoimunitné choroby u psov

AddsTis zdieľanie ButtonsShare na FacebookfacebookShare na TwittertwittertwitterShare to PinterestpinterestPinterestShare do MoreaddThismore1

Imunitný systém je fantastickou obrannou sieťou protilátok, bielych krviniek a ďalších látok, ktoré sa používajú na boj proti infekcii a odmietnutí cudzích proteínov. Podobne ako policajná sila, ktorá chodí okolo a hliadkuje telo, ktoré rozpoznávajú, čo je „ja“ z toho, čo je „nespelo“. Niekedy však imunitný systém môže, bohužiaľ zlyhať. Niekedy zlyhá tým, že nerobí svoju prácu dostatočne dobre a niekedy zlyhá tým, že robí svoju prácu príliš dobre. Výsledkom je autoimunitné ochorenie, keď imunitný systém nie je schopný povedať rozdiel medzi vlastnými tkanivami a cudzími. „Automatické“ znamená „ja;“ Preto autoimunitné ochorenie opisuje imunitný systém, ktorý ničí časti jeho vlastného tela: vníma svoje vlastné normálne tkanivá ako cudzie a pokúša sa ich zničiť.

Zvieratá, rovnako ako ľudia, sú náchylné na rozvoj mnohých rôznych autoimunitných chorôb. Psy, mačky, kone a iné zvieratá sa môžu potenciálne vyvinúť autoimunitné ochorenie. Dnešná téma sa prísne zameriava na autoimunitné choroby u psov. Podobne ako pri vývoji autoimunitných chorôb u ľudí sa autoimunitné choroby v psov pripisujú genetickým aj environmentálnym faktorom. Niektoré plemená psov majú zvýšené riziko určitej autoimunitnej choroby. U ľudí aj psov, diétne zásahy vrátane pridania antioxidačných vitamínov, ako sú Vitachews, hormonálna terapia, kortikosteroidy, ako je prednizónu a dexametazón na zníženie zápalu, pravidelné cvičenie a obdobia odpočinku a kombinovaný prístup k liečbe zvyčajne ponúka najlepšie výhody. Nasledujú niektoré z najbežnejších autoimunitných chorôb:

Autoimunitná adrenalitída (Addisonova choroba): Addisonova choroba postihuje predovšetkým mladé až ženské psy stredného veku; Avšak pes akéhokoľvek veku a jeden sex môže vyvinúť chorobu. Toto ochorenie sa nezdá byť častejšie v žiadnom konkrétnom plemene. Pri Addisonovej chorobe sú nadobličky pomaly zničené, čo vedie k nedostatku nadobličiek. Medzi príznaky Addisonovej choroby patrí slabosť, anorexia, zvracanie a svalová slabosť. Ak sa nerovnováha elektrolytov a metabolizmu počas tohto obdobia dostane mimo dosahu, zviera môže ísť do šoku a zrútiť sa.

Veterinárny lekár zvyčajne potvrdí, či má váš pes túto chorobu krvným testom nazývaným stimulačný test ACTH. Na vykonanie stimulačného testu ACTH sa pes podá injekcia ACTH stimulujúceho hormón stimulovania nadobličiek. Normálny pes bude reagovať zvýšením kortizolu v krvi. Ak má pes, ktorý má Addison’s, ACTH, pes nebude mať zvýšenie krvného kortizolu.

Jediné ošetrenie po mnoho rokov, ktoré sa používali na nahradenie mineralokortikoidov a glukokortikoidov, zvyčajne liečivom nazývaným fludrokortizón; Novšou možnosťou, ktorá bola k dispozícii a je zvyčajne daná injekciou každých 25 dní, je Percorten-V (DOCP). Percorten-V (Desoxycorticosteon Pilanate) je jediný liek schválený FDA na liečbu psieho Addisonovej choroby. Tento liek sa zvyčajne podáva intramuskulárne s použitím injekčnej striekačky 3cc (3 ml) s ihlou ¾ palca 25G. Percorten-V má nízky výskyt vedľajších účinkov a je vo všeobecnosti dobre tolerovaný. Teraz je to štandardná liečba psov s týmto typom autoimunitného ochorenia. Percoten-V by sa nemalo podávať psom, ktoré môžu byť tehotné, psy s ochorením obličiek a určitými srdcovými chorobami. Tento liek vyžaduje predpis a mal by byť odporúčaný a predpísaný veterinárnym lekárom, ktorý diagnostikoval a pozná stav psa.

Reumatoidná artritída: Psová reumatoidná artritída sa zvyčajne prejavuje ako opuch okolo zapojených kĺbov a krídla. Chrupavka sa začína poškodiť, až kým už nie je účinná a spoločný priestor sa zrúti. Psová reumatoidná artritída zvyčajne nereaguje dobre na perorálne alebo injikované glukokortikoidy samotné. Cyklofosfamid a azatioprín sa často používajú spolu s glukokortikoidmi na liečbu tejto poruchy a nesteroidných protizápalových liekov, ako je karprofén alebo deracoxib, môže byť predpísaný veterinárnym lekárom na zabezpečenie riadneho úľavy a zabrániť ďalšiemu poškodeniu spoločností.

Medzi ďalšie autoimunitné ochorenia patria tyreoiditída, polymyozitída, systémová lupus erythematóza (SLE), myasténia gravis a pemfigus. Celkový zoznam autoimunitných chorôb je dlhý a môže ovplyvniť akúkoľvek časť tela vrátane kože, kabátu, svalov, kĺbov a kostí, orgánov alebo krvi.

V budúcich článkoch dúfam, že každú z týchto chorôb podrobnejšie opíšem. Je veľmi dôležité, aby pes s autoimunitnou chorobou bol diagnostikovaný včas a liečba sa začala skoro. Veterinár vášho domáceho maznáčika je v najlepšej pozícii na diagnostikovanie a liečbu týchto podmienok, ktoré sa môžu líšiť a veľmi zložité. mať dobrý vzťah wVeterinár vášho domáceho maznáčika je veľmi dôležitý pre zabezpečenie toho, aby váš domáci miláčik dostal najlepšiu možnú šancu na zdravie. Váš lekár s 1800Petmeds je k dispozícii aj na zodpovedanie akýchkoľvek otázok týkajúcich sa liekov vášho domáceho maznáčika.

Send your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *