Čo je to na čokoláde, ktorá je pre psov taká zlá?

Add, zdieľanie ButtonsShare na FacebookfacebookShare na TwitterTwittertwitterShare pre PinterestPinterestPinterestShare pre MoreaddthismoRe7

Práve som sledoval príbeh o poľnohospodároch na pobreží Slonoviny, ktorí sú najväčšími vývozcami kakaových bôbov na svete, a napriek tomu netušili, na čo sa kakaové fazule používajú. Nejako sa rozhodli, že ich fazuľa sa používajú na výrobu vína. Toto klamstvo sa rozšírilo po celej dedine a od generácie po generáciu. Poľnohospodári zbierajú fazuľa a napriek tomu nikdy neochutnali čokoládu, ani o tom nevedeli. Keď prišiel muž z mesta a dal im všetky čokolády, ich oči sa rozžiarili a boli ohromení a šťastní, že ich tvrdá práca vytvára niečo také chutné. Tento príbeh pripomenul dve samostatné veci: Po prvé, ak povedomie o predmete alebo skutočnosti nie je úplné, myseľ vyplní medzery, aj keď mnohokrát je vyplnená časť, ktorá je vyplnená, je úplne nesprávna. Po druhé, začal som premýšľať o čokoláde a psoch a o tom, ako ľudia jedia takmer akékoľvek množstvo a nemajú žiadne nepriaznivé účinky (s výnimkou pása), ale pes sa mohol otráviť uncom toho istého produktu. Je smutné vidieť, že ma môj psa Duke sleduje s tými veľkými hnedými očami, keď ma vidí jesť čokoládu, a je zrejmé, že chce pre seba malý kúsok.

Pokiaľ humanizujeme našich psov a cítime ich, že sú súčasťou našej rodiny, musíme si pamätať, že psy nie sú ľudia a majú rôzne kapacity pre rôzne veci. Chemická látka nazývaná Theobromín nachádzajúci sa v kakao, ktorá má veľmi podobné vlastnosti ako kofeín, spôsobuje, že čokoláda je pre psov jedovatá. Ľudia majú väčšiu toleranciu pre Theobromín ako psy. Čím tmavšia a horšia je čokoláda, tým viac teobromínu s najväčšou pravdepodobnosťou obsahuje. Ako už bolo povedané, už len 15 uncí „zriedenej“ mliečnej čokolády môže spôsobiť vážne problémy alebo dokonca smrteľné pre 15 alebo 20 libier. Nechcem vážiť čokoládu na stupnici a využívať takúto šancu so svojím psom, takže odpoveď na vojvodu je vždy: „Nie, je mi ľúto, že nič z toho nemôžete mať.“

Theobromín je metylxantín. Deriváty metylxantínu, ako je teofylín, sa používajú na liečbu astmy a na zvýšenie bdelosti už dlho. Tieto lieky majú tiež značné množstvo vedľajších účinkov. Vo vysokých dávkach dochádza k zvýšeniu srdcovej frekvencie, trasenia, nevoľnosti, gastrointestinálneho narušenia a kŕčov. U psov je dávka, ktorá vyvoláva tieto vedľajšie účinky, oveľa nižšia ako dávka používaná ľuďmi. Tieto metylxantíny sa nachádzajú v káve, guarane, kola, čaji a čokoláde. Psy metabolizujú metylxantíny oveľa, omnoho pomalšie ako ľudia, čo vedie k akumulácii. Akumulácia liečiva je istým spôsobom, ako posunúť terapeutickú úroveň na úroveň toxicity.

Stále počúvame a čítame o psoch a čokoláde a o tom, aká nebezpečná je kombinácia, takže milovníci mačiek sa môžu cítiť trochu vynechaní. Theobromín je u mačiek v skutočnosti toxickejší ako u psov, ale keďže mačky zvyčajne nemajú schopnosť ochutnať „sladké“, nie je príliš bežné počuť, že mačka požíva aj malé množstvo čokolády samostatne. Pred niekoľkými mesiacmi som však narazil na mačku, ktorá sa zdala milovať sladkosti z nejakého zvláštneho dôvodu. Je lepšie byť mimoriadne starostlivosť, ako sa musí vysporiadať s mimoriadne chorým domácim miláčikom, ktorý si vyžaduje pohotovostné ošetrenie.

Najlepším spôsobom, ako zistiť, či je váš domáci miláčik v nebezpečenstve potom, čo zistíte, že je požitý čokoládou, je zavolať vášmu veterinárneho lekára. Je lepšie, aby sa veterinárny lekár rozhodol vyvolať zvracanie alebo prijať ďalšie opatrenia so svojím psom ako alternatíva. Ako obvykle, ak máte nejaké otázky týkajúce sa liekov, neváhajte a zavolajte svojmu lekárnikovi s 1800Petmeds, ktorý vám rád odpovie na vás.

Send your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *